>
Úvod > Prodej > Koloběžky

Jak správně vybrat koloběžku

Jak a podle čeho vybírat koloběžku pro děti?

Koloběžka může být jedním z prvních dopravních prostředků dítěte. I proto byste ji měli vybírat pečlivě, s ohledem na různá specifika a parametry.

Koloběžek je na trhu celá řada. Při výběru těch dětských si v první řadě zodpovězte otázku, kde bude dítě na koloběžce nejpravděpodobněji jezdit. Bude ji využívat pro jízdu po městě a do školy? Nebo dítěti kupujete koloběžku proto, abyste spolu mohli vyrážet na hezké výlety do přírody?

Koloběžky se třemi koly

Na koloběžce mohou řádit již děti ve věku přibližně 2 let. Pro ty nejmladší (ve věku 2 – 4 nebo 5 let) se doporučují dětské koloběžky se třemi koly. Kola můžou být rozložena dvěma způsoby – buď dvě vepředu a jedno vzadu, nebo naopak. Právě modely s jedním kolem vepředu a dvěma vzadu se obecně považují za stabilnější a tedy vhodnější pro začínající jezdce, kteří přece ještě mohou mít problémy s udržením rovnováhy. Tříkolové koloběžky jsou určeny pro seznamování s jízdou. Vyhovuje jim rovný, čistý a nenáročný povrch.

Koloběžky do města

Tyto malé koloběžky podporují hravost a sportovní, dynamické ježdění. Jsou ideální pro jízdu po městě (do školy), na relativně krátkých, rovných a pevných cestách. Tento typ dětských koloběžek se vyznačuje úzkými řidítky a malými tvrdými kolečky s průměrem 120 – 200 mm. Díky nim se koloběžka velice snadno ovládá, ovšem jen při jízdě na přiměřeném povrchu. Dětské koloběžky do města jsou levné, lehké (hmotnost většinou kolem 2 – 2,5 kg) a díky jednoduché složitelnosti také snadno přenosné.

Nehodí se pro delší, plynulou jízdu, zejména pokud by na trase byly i nějaké ty nerovnosti. V takovém případě by jízda na koloběžce byla značně nepohodlná a dítě by jistě přestala velmi rychle bavit.

Koloběžky s nafukovacími koly

Pokud plánujete rodinné výlety na koloběžkách, vybírejte si z modelů v této kategorii. Koloběžky s nafukovacími koly zvládají jízdu po zpevněných lesních cestách i nerovných površích daleko lépe, než jejich městské protějšky. Je tomu tak i díky větším a nafukovacím kolům, které dělají z delší jízdy na koloběžce opravdu příjemný zážitek. Pokud jde o jejich průměr, doporučuje se (kvůli dobré ovladatelnosti) volit maximálně 20“ kola.

Pozornost věnujte také rozměrům stupátka, zejména jeho výšce. Obecně se jako nejpohodlnější řešení pro děti ukazuje stupátko ve výšce 5 – 6 cm. Vyšší je většinou zbytečné, navíc přispívá k rychlejší únavě malého jezdce. Své ale udělá i celková hmotnost koloběžky. S lehčí koloběžkou se zlepšují manévrovací schopnosti. Nižší hmotnost ovšem ocení i rodiče, kteří, chtě-nechtě, vezmou koloběžku taky někdy do svých rukou. I když jen kvůli tomu, aby ji přenesli z místa na místo.

Brzdy – základní prvek bezpečnosti

Konstrukce koloběžek do města dovoluje použití jednoduché, nášlapní brzdy. Ta je osazena nad zadním kolem a její ovládání je intuitivní, děti se ho naučí téměř okamžitě. Větší koloběžky s nafukovacími koly používají brzdy čelisťové, které najdete i u klasických jízdných kol. Tento typ brzd je účinnější, dítě si na jejich ovládání rychle zvyká a tuto dovednost využije třeba při ježdění na svém prvním horském kole. Při výběru koloběžky a před první jízdou si ovšem ověřte, jestli dítě na páčky brzd dosáhne a zda je dokáže také pohodlně a bez větší námahy ovládat.

Řidítka a jejich nastavení

Výhodou koloběžek je, že můžou růst se svým majitelem. Pokud mají dostatečně uzpůsobená řidítka. Při výběru koloběžky tedy zkontrolujte i maximální výšku řidítek. Ta je dána maximální hranicí pro vysunutí představce. Klasický představec lze jednoduše vyměnit, u koloběžek s hlavovým složením a-head se výška upravuje vymezovacími podložkami.

Ideální výšku řidítek poznáte podle polohy těla a rukou dítěte. Pohodlnou a bezpečnou jízdu zaručí řidítka, na které dítě snadno dosáhne a nebude se muset za nimi natahovat. Jeho ruce by při uchopení řidítek měly být ohnuty v pravém úhlu těsně nad pásem. Ruce by neměly být ani nad úrovní hrudníku – příliš vysoko nastavené řidítka znesnadňují ovládání koloběžky.

Kola a kolečka

Koloběžky pro děti bývají osazeny koly různé velikosti. Jak již bylo řečeno, rozptyl průměru bývá od 120 mm do 200 mm. Platí, že menší kolečka jsou určena na hladký a rovných povrch, ty s větším průměrem jsou rychlejší a lépe se srovnají s nerovným povrchem.

Pokud jde o tvrdost koleček, ta se označuje dvojčíslem v kombinaci s písmenem A. Čím je číslo nižší, tím měkčí je guma. Měkká guma se označuje jako 86A (a nižší), tvrdá zase 88A (a vyšší).

Maximální zatížení

Parametr maximálního zatížení neboli nosnosti může být důležitý z hlediska životnosti koloběžky. Sděluje nám, jak velkou okamžitou hmotnost koloběžka uveze. Je nutno si uvědomit, že při překonávání různých překážek, dopadů, skoků nebo nárazů může na koloběžku působit větší síla, než jaká je reálná hmotnost jezdce. Vybírejte proto koloběžku s dostatečnou rezervou na straně nosnosti; i proto, že děti rostou jako z vody.

Slovo na závěr

Jak u koloběžek pro dospělé, tak u těch pro děti se doporučuje koukat v první řadě na použitelnost, kvalitu materiálů a provedení a až nakonec na cenu. Pro své dítě vybírejte kvalitní, bytelný kousek osvědčené a prověřené značky. Bude to dobrá investice, která se odrazí na spokojenosti dítěte a delší životnosti koloběžky.

Jak a podle čeho vybírat koloběžku pro dospělé?

Výběr správné koloběžky není žádná věda, ovšem jistý druh znalostí je i tady vyžadován. Jakých parametrů byste si měli všímat při výběru „dospělácké“ koloběžky?

První otázky, od kterých se můžete odrazit

Výběr koloběžek provází celá řada otázek. Tu první již ale máme za sebou. Kdo bude na koloběžce jezdit? Nu, dospělý člověk (nebo taky odrostlejší dítě). Tímto způsobem jsme si tedy odfiltrovali kategorii koloběžek pro nejmenší. Na řadě je druhá otázka: Kde se bude na koloběžce jezdit? Zamýšlíte se vozit převážně po městě? Plánujete vyjížďky na výlety? Pokud ano, jak dlouhé? Nebo chcete pomocí koloběžky ukojit svůj hlad po adrenalinu?

  • Koloběžky do města: jsou malé, většinou jsou opatřeny (nášlapní) brzdou na zadním kole a v některých případech se dají i složit. Důležitými parametry při výběru městských koloběžek jsou nosnost a velikost koleček – s kvalitnějšími a většími kolečky lépe zdoláte nerovnosti nebo dlažební kostky.
  • Koloběžky do města i na kratší trasy a výlety: v porovnání s vyloženě městskými koloběžkami mají nafukovací a o poznání větší kola – obvykle v kombinaci 12“ nebo 16“ pro přední a zadní kolo, velice oblíbená je také kombinace 16“/12“. Také rám je větší a krátký, co v kombinaci s velikostí kol usnadňuje ovladatelnost koloběžky. Tyhle koloběžky skvělé drží stopu, jsou obratné v zákrutách a jisté při překonávání obrubníků. Bezpečnost jízdy usnadňuje ovládání dvojice brzd na řidítkách.
  • Koloběžky na krátké a dlouhé trasy: charakteristickým rysem tohoto druhu koloběžek je výborná stabilita, kterou zajišťuje delší rám a větší (opět nafukovací) kola – minimum je 16“ pro zadní a 20“ pro přední kolo. Na tyto koloběžky lze připevnit i brašnu (podobně jako u bicyklů).
  • Koloběžky pro freestyle: koloběžky s malými kolečky, stavěny pro U-rampy a ježdění ve skate-parcích. Jako takové musí mít pevný a odolný rám, který vydrží různé skoky, nárazy a dopady.